تاثیر ذهن بر زندگی

قدرت ذهن

Hananeh

چگونه ذهن بر زندگی ما تاثیر می گذارد ؟

ذهن چگونه اضطراب و نگرانی را در ما ایجاد می کند؟

آیا تصمیمات مبتنی بر منطق را می‌پذیرید یا تصمیمات مبتنی بر احساسات؟

موانع ذهنی چگونه بر اقدام ما اثر می‌گذارند و راهکار مقابله با آن چیست؟

آیا امکان کنترل کردن همه چیز به خصوص آینده وجود دارد؟

ذهن (mind) انسان مخصوصا در این دوره و زمانه که روزانه اطلاعات زیادی را دریافت می‌کند تحت تاثیر دو بار سنگین قرار دارد که ذهن را دچار استرس و تنش می‌کند و زندگی را برای ما سخت و دشوار می‌ سازد . 

این دو بار را باهم بررسی می کنیم : 

1- ذهن (mind) همواره نیاز دارد بصورت منطقی تمام مسائل را حل کند .  این مورد بخصوص در برنامه‌ریزی های بلندمدت برای آینده بسیار حائز اهمیت است . 

منطق به این معناست که اگر “این” باشد آنگاه “آن” می شود. قطعا برنامه‌ریزی چه کوتاه مدت و چه بلند مدت مهم است. اما در نظر بگیرید چه میزان از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به واقعیت تبدیل شده‌اند. به عنوان مثال ابتدای روز برنامه‌ریزی کنید تا کارهایی را صورت دهید و سپس در پایان روز بررسی نمایید که چه میزان از آن به واقعیت تبدیل شده است. واقعا این کار را انجام دهید. زیرا همواره ممکن است یه سری اتفاقات بیفتند که مسیرهای جدیدی را برای ما باز خواهند کرد. پس قطعیت وجود ندارد.

بنابراین در هر برنامه‌ریزی نمی‌توان بطور قطع ادعا کرد که 100 درصد برنامه تحقق می‌یابد. پس در مورد برنامه‌ریزی های حتی یک روزه عدم قطعیت وجود دارد چه رسد به برنامه‌ریزی بلند مدت . و از آنجا که ذهن نمی‌تواند تمام آینده را تصور کند دچار تنش و نگرانی می‌شود.

2- بلایی که ذهن در ابتدا بر سر خودش و سپس بر سر زندگی ما می‌آورد این است که همواره دوست دارد  همه چیز را کنترل کند.

در برخی موارد که انسان در شرایطی قرار می‌گیرد که باید از محدوده راحت و آشنایش بیرون بیاید،ذهن مبارزه را آغاز می کند زیرا  این شرایط تحت کنترل ذهن نیست و برای ذهن ناآشناست لذا شروع  به ایجاد ترس و نگرانی برای فرد می کند تا او را از انجام آن کار منصرف نماید . ذهن می‌خواهد انسان در مسیری برود که تحت کنترل اوست .

برخی تصور می کنند برای حل این مشکل باید ذهن را کنار گذاشت و می گویند اگر ذهن را کنار بگذاریم و پیرو احساسات باشیم اوضاع  بدتر می‌شود زیرا فکر می‌کنند که تصمیمات احساسی عاقلانه نیستند  … اما این تفکر اشتباه است.

منطق انسان حاصل پردازش اطلاعات زیادی است که وارد ذهن ما می شود. اطلاعات خوب، بد، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و … که منطق ما را می‌سازند. اگر بخواهیم تمامی این اطلاعات را پردازش کنیم چون انسانی منطقی هستیم مشخص است که در نهایت منجر به تصمیم‌‌گیری بدتری می‌شود و این استفاده درستی از منطق نیست.  عاقلانه این است که خودمان را از تمامی این باورها و بارهای سربار بر ذهن آزاد کنیم.

حال سوال این است چطور می توانیم به راحتی کارمان را انجام دهیم و به هدفمان برسیم.

به یاد داشته باشید زمانی که در جریانی قرار دارید (کارمندی، خانواده، اجتماع، …) اگر بخواهید در خلاف جهت جریان حرکت کنید و تقلا نمایید و فشار آورید نه تنها مشکلی را حل نمی‌کنید بلکه موجب آسیب دیدن خودتان نیز می‌شوید.

وقتی در خلاف جهت جریان باشید، ذهن پتانسیل اضافه ایجاد می‌ کند  و قانون تعادل که از مهم ترین قوانین طبیعت است بر هم می‌خورد. قانون تعادل به کار می‌افتد و کاری می‌کند که ما به هدفمان نرسیم و وقایع بد برای ما اتفاق می‌افتد.

راهکار عملی:

گام اول اقدام کردن است. بدانید موانع ذهنی که بر سر راه ما قرار دارند با اقدام کردن از بین می‌روند و حتی اگر از بین هم نروند، باعث می‌شوند ما قوی‌تر شویم.

موانع ذهنی را خود انسان  ایجاد می‌کند. سعی کنید اهمیت آن کار را نزد خودتان کم کنید، آنگاه می بینید که موانع خود به خود از بین می‌روند. 

به عنوان یک تمرین عملی، یک ترس یا نگرانی خود را در روز مشخصی تعیین کنید، یک یادآوری برای خود تنظیم کنید مثلا ده روز دیگر این موضوع را به یاد شما یادآوری کند . از شما بپرسد با آن نگرانی چه کردید ؟ آن نگرانی به چه صورتی حل شد ؟

در اکثر مواقع آن موضوع به راحتی و ساده‌تر از آن چیزی که تصور می‌کردید حل شده است.

باور کنید….

گام دوم این است که اگر نتوانستید موانع ذهنی را برطرف کنید با آنها نجنگید .  زیرا پتانسیل اضافی ایجاد می‌کنید.

روش گذشتن از موانع مشابه روش گذشتن آب در طبیعت است. انعطاف پذیر باشید. راهی پیدا کنید و از کنار مانع رد شوید. ذهن عادت دارد همه چیز را کنترل کند اگر موضوعات در قالب از پیش تعیین شده ذهن نباشد، ذهن نگران می‌شود و آن موانع را بسیار با اهمیت نشان می‌دهد، پتانسیل اضافه ایجاد می‌کند و موجب اضطراب درونیتان می‌شود.

روش خوبی را به شما آموزش می دهم . 

در پایان روز با خود خلوت کنید. به خود بپردازید و ببینید در طول روزی که گذشت چه کرده‌اید؟ چقدر تنش، اضطراب و نگرانی داشته‌اید؟ چقدر پتانسیل اضافی ایجاد کرده‌اید؟ دلایل ایجاد تنش و نگرانی در شما چه بوده و چقدر اهمیت داشته است. تصمیم بگیرید نسبت به دلایل آگاه باشید. 

در پایان باید به این موضوع نیز اشاره کنم .

یکی از باورهای اشتباهی که انسان ها دارند این است که تصور میکنند که می‌توانند محیط خارجی را کنترل نمایند. کنترل کردن یکی از توهمات ذهن بشر است مخصوصا در مورد آینده.

این کنترل کردن یکی از دلایل اصلی ایجاد تنش در ما است. از کنترل کردن اتفاقات دست بکشید و به سیستمی که تصمیم گرفته‌اید در آن زندگی کنید اعتماد کنید .

اگر این مطلب برایتان مفید بود آن را به دوستان و عزیزانتان هدیه دهید . 

معنا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *