چگونه بطور موثرهدف گذاری کنیم

Hananeh

چگونه به طور موثر هدف گذاری کنیم؟

بایدها و نبایدهای هدف گذاری موثر

آیا به آنچه میخواهید بیش از حد اهمیت می دهید و آیا این کار خوب است؟

آیا تا به حال در راه رسیدن به آنچه خواسته اید دلسرد شده اید و آن را رها نموده اید؟

آیا فکر و عمل شما در یک راستا هستند؟

آیا به قدرت های ماورایی در تحقق اهداف goals باور دارید؟

آیا تا به حال این تجربه را داشته اید که در خواب، امکان انجام هر کاری برای شما فراهم باشد؟

در شفافیت کامل هر آنچه اراده می کنید در لحظه به انجام می رسانید و اگر خواسته ای دارید در لحظه تحقق می یابد. اینطور به نظر می رسد که  هیچ محدودیتی وجود ندارد و واقعا هم این گونه است.

اما در واقعیت و در دنیایی که زندگی می کنیم این گونه نیست. در این دنیا واقعیت هایی وجود دارد، باید تغییراتی ایجاد شود تا شما بتوانید به آنچه می خواهید برسید، به این معنا که رسیدن به آنچه خواسته اید تلاش و زمان نیاز دارد.

البته خواستن، تعیین اهداف و برنامه ریزی در عالم واقع ویژگی هایی دارند که خوب است آنها را رعایت نماییم و آگاهانه پیش برویم.

اولین موردی که باید به آن توجه کنید این است که خواستن بیش از حد و پر و بال دادن زیاد به آنچه میخواهیم و وابسته کردن زندگی و حیات خود به تحقق آن کار اشتباهی است.

نمی گویم که اشتیاق نداشته باشید و با تمام وجود چیزی را نخواهید اما اینکه اصرار داشته باشید بر اینکه بشود و اگر نشود زندگی شما نابود می شود کار درستی نیست زیرا این خواستن بیش از حد توازن کائنات را بر هم می زند و نیروهایی جهت برقراری توازن به کار می افتند و چه بسا شما را از خواسته خود دور می کنند.

همه چیز باید طبیعی باشد، همه چیز باید گام به گام و پله به پله پیش رود، همه چیز تدریجی است. به یکباره رسیدن به چیزی اعتبار بالایی ندارد و دیر یا زود آن را از دست می دهید.

در ادامه به موردی اشاره می کنم که ممکن است در زندگیتان اتفاق بیفتد و مسیرتان را در جهت رسیدن به خواسته هایتان کوتاهتر نماید. 

دومین مورد این واقعیت است که در عالم واقعیت بایستی یک سری تغییرات در جهت تحقق خواسته های شما اتفاق بیفتد که نیازمند تلاش شما و همچنین زمان است. نکته بسیار مهمی که اینجا وجود دارد پیوسته پیگیر بودن برنامه و اقدامی است که برای آن هدف goals در نظر گرفته اید. مشاهده می شود که شما هدفی را تعیین کرده اید، برنامه ریزی کرده اید، اقدام را آغاز می کنید بعد از مدتی که نتایج چشمگیری بدست نمی آورید سست شده و خیلی از قواعد از پیش تعریف شده را نادیده می گیرید انگیزه خود را از دست می دهید لذا آن هدف دورتر و دورتر می شود.

با توجه به تاثیر اثر مرکب در هر کاری باید باور داشته باشید که اقدامات کوچک و پیوسته نتایج شگرفی را به دنبال خواهد داشت.

سومین مورد تمرکز داشتن در هدف گذاری goals و هم راستا تعریف نمودن خواسته های خود در جهت نیل سریعتر، آسانتر و متمرکز تر است.

اگر هدف گذاری goals ما شامل شادی، سلامتی، درآمد و … در یک راستا باشد و با مجموعه اقدامات خود به سمت آنها برویم خیلی موثرتر خواهد بود نسبت به زمانی که هر کدام از موارد فوق را در مسیری جداگانه ای تعریف کرده و پیگیر آنها باشیم. زیرا این باعث عدم تمرکز و به سختی رسیدن به اهدافمان goals می شود.

همه شما با نیت، قصد، اراده و کلماتی چون این آشنا هستید و در زندگی خود نیز آنها را به کار بسته اید. زمانی که فرد برای داشتن چیزی که می خواهد نیت می کند، قصد می کند که آن را داشته باشد و اقدام می نماید. شور و اشتیاق به تنها کافی نیست بلکه فکر و عمل باید در یک راستا باشند.

شما نیت می کنید و چیزی را می خواهید، برنامه ریزی و سپس اقدام می کنید . این نیت شما را به پیش می برد و با تلاش و گذشت زمان آن چیز برای شما تحقق می یابد. زمانی انسان متوجه می شود که اتفاقات بزرگ و عظیمی در زندگی اش در راستای اهدافش goals رخ داده است و حتی از راه هایی بوده که اصلا تصورش را هم نمیکرده است.

وقتی بیشتر تامل می کنیم در می یابیم زمانی که ذهن و روح ما در یک راستا بوده و اهمیت آن موضوع نیز در ذهن ما پررنگ نبوده است  ، اتفاقات چشمگیری برای ما رخ داده است.

آن نیت اولیه شما را گام به گام جلو می برد، مشکلات، موانع را برای شما روشن می سازد همچنان نیازمند تلاش شما و پیگیر بودن شما در تحقق آن است اما گاها به مسیری هدایت می شوید که آن چیز خودبخود برای شما به انجام می رسد،  شاید آن را شانسی بدانید شاید نتوانید تعریفی برای آن ارائه دهید و شاید از خودتان سوال کنید آیا تکرار پذیر است ؟  دوباره برای من اتفاق می افتد؟

پیشنهاد می کنم این موارد را حتما برای خودتان یادداشت نمایید، حس و حال خودتان را در زمان کسب این تجربه ها بنویسید .  اینکه چه چیزی در شما و چه اقدامی در شما باعث کسب این تجربه شیرین شده است؟

آیا به آن هدف بیش از حد نپرداخته بودید و اهمیت آن را در ذهن خود بالا نبرده بودید؟ به مرور که تعداد آنها زیاد می شود باورتان شکل می گیرد و آن را چیزی فراتر از شانس خواهید یافت. آنگاه می توانید فرمول شخصی خودتان را در جذب چنین کمک های ماورایی داشته باشید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود آن را به دوستان و عزیزانتان هدیه دهید . 

معنا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *